Zadania Dyrektorów Finansowych na przestrzeni ostatnich lat zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też odgrywają oni coraz większą rolę w rozwoju firmy. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo w jaki sposób CFO może stymulować rozwój firmy.

Podejmowanie trudnych decyzji

Dyrektorzy Finansowi odpowiedzialni są przede wszystkim za zwiększanie zyskowności firm w których pracują. W dużej mierze to właśnie oni pomagają zarządowi podejmować lepsze decyzje. Możliwe jest to do osiągnięcia przede wszystkim dzięki temu, że zarząd bardzo wcześnie otrzymuje kluczowe dane finansowe. Raporty są bardzo precyzyjne i co najważniejsze zawierają one cenne analizy i wyjaśnienia. CFO jest niezbędny przede wszystkim w dużych firmach korporacyjnych, w których to rzadko kiedy wystarczy operowanie jedynie na wykresach i danych z tabelek. Bez pomocy Dyrektora Finansowego prawidłowe decyzje zarządu mogą być znacząco ograniczone nie tylko przez emocje, ale również przez nadmierne uproszczenia.

Kontrola rentowności

CFO odpowiada także za kontrolowanie rentowności nie tylko wszystkich linii produkcyjnych, ale również wszystkich oddziałów. Fachowe doradztwo Dyrektora Finansowego jest niezbędne przede wszystkim wtedy, gdy firma się rozrasta. Zwiększenie linii produkcyjnych albo zatrudnienie nowych pracowników, może bardzo szybko doprowadzić do utraty kontroli nad całą firmą. CFO na bieżąco monitoruje poszczególne parametry finansowe, rentowność i marżę, dlatego też firma może sprawnie i bezpiecznie się rozrastać.

CFO a koszty firmy

Jednym z podstawowych zadać Doradców Finansowych jest oczywiście analizowanie i weryfikowanie faktur, dzięki czemu można znacząco obniżyć koszty. Optymalizacja firmy jest kluczem do sukcesu praktycznie w każdej branży. Współczesny rynek oferuje bardzo wiele możliwości, dlatego też CFO ma naprawdę szerokie pole do popisu. Zamiast kupna można postawić na wynajem, a zamiast zatrudniania pracowników na pełen etat, można postawić na popularny outsourcing. Ogromną rolę odgrywa także profesjonalne wsparcie przy negocjacjach.